PROTIPRUDU.INFO :: INTERNETOVÝ SPRAVODAJ
 
 

Václav Havel a habsburgská monarchia

rubrika: európa 2008

 

 


Bývalý prezident Českej republiky Václav Havel je záhadným jednotlivcom. Človek musí použiť výraz "záhadný", pretože jeho verejné vyhlásenia a minulé skutky sú veľmi čudné. Zdá sa, že pán Havel je slušný človek a to by veľmi slušné nebolo, keby sme ho začali urážať. Nedávno však prišiel s celou radou vyhlásení pre tlač, ktoré uverejnil taliansky denník Corriere della Sera (22. novembra 2008).

Čo povedal?
Po prvé, že "Západ" by nemal padnúť do pasce a snažiť sa ulahodiť Rusku a vraj dúfa, že taliansky premiér Berlusconi bude počas budúceho stretnutia o východo-západných vzťahoch hovoriť so svojím ruským priateľom a kolegom Vladimírom Putinom veľmi jasne. Havel označil ruský plán umiestniť jadrové rakety do Kaliningradu za "pohoršlivý".
Po druhé, vraj veľmi rozhodne podporuje prijatie Ukrajiny a Gruzínska, dokonca aj Bieloruska (ale až po odchode pána Lukašenka) do NATO.
Po tretie, vraj v Rusku, na rozdiel od Západu, systematicky porušujú ľudské práva a demokraciu.

Ako toľkí v týchto časoch, aj pán Havel je očividne presvedčený, že členské štáty Európskej únie a NATO sú demokracie, kde je veľmi dobre chránená sloboda prejavu a ľudské práva. Ale toto je absolútne chybné. A pán Havel, ktorého krajina len nedávno vstúpila do EÚ a NATO, práve na základe tohto mylného predpokladu posudzuje svet okolo seba a potom nutne dochádza k samoľúbemu záveru, že mimo "Západu" nikde inde neexistujú ľudské práva a demokracia.

Lenže práve na Západe dnes v záujme štátnej bezpečnosti systematicky rušia ľudské práva. Vládne špionážne agentúry odpočúvajú telefonické rozhovory, čítajú e-maily a sledujú návštevnosť web stránok a totožnosť ich návštevníkov. Niekde už platí povinnosť nosiť so sebou identifikačný doklad, inde to bude čoskoro povinné - presne ako v časoch, keď hitlerovská armáda okupovala väčšiu časť Európy. Podobne ako kedysi Gestapo, SS a Grune Polizei, európski policajti a colníci môžu teraz zastaviť hocijakú osobu na ulici a požiadať ju ukázať doklady. V Západnej Európe mala do polovice 70-tych rokov také moci len polícia v Španielsku a v Portugalsku a práve to bol dôvod, prečo tie krajiny zďaleka obchádzali slobodymilovní európski návštevníci.

Pokiaľ ide o všeobecnejšie parametre, dnes tu niet ani jedného jediného členského štátu EÚ a NATO, ktorý by bolo možné označiť za demokraciu. Vlády si robia, čo sa im zachce a v tom ich podporuje poslušná tlač a médiá bez chrbtovej kosti. Navyše, v EÚ až 80 % legislatívy vnucuje Európska komisia v Bruseli, ktorú možno prirovnať k Politbyru bývalého Sovietskeho zväzu. Parlament nemá na rozhodnutia komisie žiadny vplyv. Európsky parlament v Strasbourgu nemá žiadnu reálnu moc a nemôže komisiu odvolať. A pritom mnohí z jeho členov sú len skorumpovaní, treťotriedni, bokom odsunutí politici, ktorí sa nestarajú o nič iné, len o svoje veľké platy.

Súčasné národné vlády a parlamenty môžu rozhodovať len asi o 20% legislatívy, čo v praxi veľakrát nie je nič viac, než nejaký nový úsek diaľnice, ktorý by sa mal postaviť. Z praktických dôvodov o peňažnej politike členských štátov EÚ rozhoduje centrálna banka vo Frankfurte, o ekonomickej politike Európska komisia a o zahraničnej a obrannej politike rozhoduje NATO, ktoré sa klania Washingtonu DC. Priemerný Európan voličského veku nemá absolútne žiadny vplyv na to, akým spôsobom je riadená jeho krajina, ani nemôže ovplyvňovať politiku, ktorá rozhoduje o jeho dennom živote. To je teda demokracia!!!
Nikto na "Západe" dnes nemôže žiadnej inej krajine dávať lekcie ohľadom demokracie a ľudských práv!
Na Západe sa ľudské práva v rozsiahlom meradle porušujú. Len sa spýtajte cigánov v Španielsku, Rumunov v Taliansku, uchádzačov o azyl v Holandsku, černochov v Spojených štátoch (napriek tomu, že zvolili Obamu), Palestíncov v Izraeli a atď.!

Výrok pána Havla, že rozhodnutie Ruska umiestniť rakety do Kaliningradu je pohoršlivé, je sám osebe pohoršlivý. Pretože ak niekto nevidí, že je to reakcia na umiestnenie amerických rakiet do Poľska a inštaláciu radaru v Českej republike, musí byť nanajvýš naivný. Načo je Spojeným štátom v Európe protiraketový obranný systém? Istotne nie na obranu Európy. Ale možno Spojené štáty stále ešte pokladajú Európu za svoju kolóniu, keďže tej teraz nehrozí nič od nikoho a takto je to vlastne už od roku 1945. Politika nie je nič iné, než niečo za niečo a tak to bolo vždy; v tej neplatí a nikdy neplatila žiadna nezištná ľudomilnosť. Ak si niekto myslí opak, tak je buď hlúpy alebo je to blázon. A keďže človek nemôže obviniť pána Havla, že by bol hlúpy alebo blázon, musí tu byť nejaké iné vysvetlenie.

To je škandalózne, že pán Havel podporuje partnerstvo Gruzínska s alianciou NATO. Len pár týždňov predtým, ako toto prehlásil, BBC (ktorú veru nemožno obviňovať, že by nebola verná "západným" hodnotám) oznámila, že tragickú vojnu na Kaukaze začal gruzínsky prezident. Tohto nezodpovedného čarodejníckeho učňa, tohto mladistvého delikventa by nemali odmieňať za to, že začal s krvavou vojnou a spôsobil smrť stoviek nevinných civilistov a nevýslovné utrpenie tisícov iných. Keď NATO prijme Gruzínsko, ešte väčšmi si pokazí už teraz naštrbenú povesť na poli ľudských práv a demokratických hodnôt. Navyše, členstvo v NATO nikdy nemôže zaručiť bezpečnosť Gruzínska. Jeho bezpečnosť závisí od dobrých vzťahov so susedmi, predovšetkým s Ruskom. Každý, kto podporuje vstup Gruzínska do NATO, má buď zlé úmysly alebo sa nechal oklamať.

Čo teda môžeme vyvodiť z vyhlásení pána Havla pre taliansku tlač?
Zdá sa, že pán Havel žije vo svete, ktorý dnes už neexistuje - vo svete, existujúcom len v jeho predstavivosti. Žiaľ, jeho názory dnes na "Západe" zdieľajú milióny. Také názory možno vidieť v médiách, kde ich denne opakujú až do bezvedomia a celé desaťročia je to súčasť verejnej mienky v Západnej Európe a v Spojených štátoch. Tieto idey, to je v podstate pozostatok z čias studenej vojny. Je to vlastne len trochu preoblečená ideológia studenej vojny.

A ako mnohí v dnešnej Európe a Spojených štátoch, aj pán Havel očividne trpí rusofóbiou - iracionálnym strachom a nenávistným cítením voči Rusku a všetkému ruskému. Táto psychologická porucha je badateľná aj v Českej republike a v iných krajinách Východnej Európy. Rusofóbiou možno vysvetliť mnohé, ak nie všetky, verejné vyhlásenia pána Havla.

Ale napadlo ma, že tu môže byť aj iné vysvetlenie: Je možné, že pán Havel je sväto-sväte presvedčený, že Bohémia (ako Českú republiku nazývali pred rokom 1918) je súčasťou Habsburgského impéria? Ak niekedy niektorý štát trpel sebaklamom, tak to naisto platí pre habsburgské impérium v posledných rokoch jeho existencie.

Keď multi-etnickému Rakúsko-Uhorsku počas revolúcie v roku 1948 hrozil rozpad, v roku 1849 ho zachránili ruské
vojská, ktoré opäť nastolili poriadok. Ale Habsburgovci za to veru Rusku nepreukázali žiadnu vďačnosť auž o niekoľko rokov zradili svojho záchrancu. Nepohli ani prstom, keď Rusko v roku 1854 napadlo Francúzsko, Británia a Turecko. Keby boli Habsburgovci vtedy zasiahli, mohli sme sa vyhnúť krymskej vojne, čo malo za následok vylodenie francúzskych a britských vojsk na ruskom teritóriu. Vlastne platí, že rusofóbiou a zradou je poznačená celá zahraničná politika Habsburgovcov. Rakúsko-Uhorsko a Rusko mali pred rokom 1914 povesť politicky a sociálne najkonzervatívnejších štátov v Európe, kde ľudské práva fakticky neexistovali a demokraciu prinajmenšom urážali. Vládnuce
dynastie (Habsburgovci a Romanovci) sú presvedčené, že sú Bohom vyvolené zachrániť svet pred modernizmom a jeho zlami.

Je dobre známe, že tradičné zmýšľanie môže byť veľmi odolné a je veľmi ťažké vyhladiť ho. Možno todokáže len násilná revolúcia alebo dlhodobý represívny politický režim. A keďže štáty, ktoré vzniklirozpadom Rakúsko-Uhorska, zväčša nezažili také veľké prevraty ako Rusko v revolúcii v roku 1917 a následný sovietsky systém (ktorý trval viac než 70 rokov), človek nadobúda dojem, že staré idey z čias Habsburgovcov si teraz opäť našli cestu na povrch a osvojili si nové formy.

Tak to zrejme musí byť; to vysvetľuje všetko!
Pán Havel má záujem na tom, aby sa opäť objavilo staré Rakúsko-Uhorsko - čo je pozostatok ideológie, o ktorej sme si mysleli, že je už dávno mŕtva a pochovaná! Neuvedomoval som si, že dedičstvo Habsburgovcov by ešte aj dnes mohlo byť také silné. Úbohý pán Havel!


Hans Vogel, Pravda: "Vaclav havel and the Habsburg Monarchy"
http://english.pravda.ru/opinion/columnists/
106783-Vaclav_Havel_Habsburg_Monarchy-0

 

© 2003 - 2009 www. prop. sk | Materiály z tejto stránky je možné kopírovať len s uvedením odkazu na túto stránku | When reproducing our materials in whole or in part, reference to prop.sk must be made.| 

 

Sitemap