:: www.prop.sk
:: www.protiprudu.info
CITÁTY
 

Štúdia: Taliban rozširuje svoj vplyv v Afghanistane

rubrika: blízky východ 2008

 

 

Radikálni žiaci Koránu sú späť. Podľa jednej európskej štúdie je Taliban prítomný medzitým späť na skoro dvoch tretinách krajiny. V minulom roku to bolo ešte len na polovici.
Európski bezpečnostní experti bijú na poplach: Radikálno-islamistickí Talibanci podstatne rozšírili svoj vplyv v Afghanistane.
Bývalí vládci krajiny sú medzitým opäť prítomní na 72 % teritória krajiny, hovorí sa v štúdii
V minulom roku  to bolo len 54 %.

Predovšetkým na juhu krajiny ovláda Taliban, podľa Štúdie mnoho miest a dedín. Podľa ICOS je Taliban aj "pred bránami hlavného mesta". Rebelom sa podarilo dobyť množstvo sporných bodov v blízkosti Kábulu a odtiaľ vyrážať na svoje útoky na hlavné mesto.

V Kábule neexistovali pred rokom žiadne policajné uličné uzávery a kontrolné body v noci a len málo vo dne. Ale teraz sa hovorí o "mnohých aktivitách Talibanu". A to aj v časti Kábulu kde je umiestnené veľvyslanectvo USA, široko rozložené hlavné veliteľstvo NATO a afghánsky prezidentský palác.

Tri zo štyroch dôležitých prístupových ciest do Kábulu, sú podľa Štúdie kontrolované Talibanom. Cesta na Západ vedie už po pol hodine cez nebezpečné územie, cestu na Východ je možné len jednu hodinu prejsť bez problémov. Podľa Štúdie je nebezpečná aj cesta do južnej provincie Logar.
Sedem rokov po zvrhnutí vlády Talibanu existujú aj náznaky toho, že islamisti získavajú späť dôveru obyvateľstva. S jednotkami NATO a s vládou sú ľudia stále viac nespokojní. Dôvody: neobľúbený boj proti pestovaniu ópia, smrť civilistov pri leteckých útokoch a vysoká nezamestnanosť.

NATO štúdiu odmieta: „My považujeme prieskumy za nedôveryhodné“, hovorí jeho hovorca James Appathurai. „Taliban je prítomný len na juhu a východe Afghanistanu – a to je menej ako 50% celkovej krajiny. Taliban nekontroluje žiadne jednotlivé územie, kde sú umiestnené afghánske a medzinárodné jednotky. Tam, kde hliadkujú afghánske, alebo medzinárodné jednotky, jednoducho utečú.“

Aj afghánske ministerstvo zahraničia vidí situáciu prirodzene menej prekérnu: problematické oblasti sa obmedzujú na málo okresov na juhu a východe krajiny. Pre Štúdiu ICOS mediálne účinne nadhodnotili "sporadické“ aktivity Talibanu. Ministerstvo hovorí dokonca o „koncepčnej konfúzii“.

Organizácia ICOS, ktorá  sa špecializuje na bezpečnostné otázky, hodnotila jeden útok za týždeň ako fakt stálej prítomnosti  Talibanu na území a takto prišla na tieto alarmujúce hodnoty. V poradnom zbore ICOS-u, ktorý vykonáva poľný výskum v Afghanistane, Iraku a Somálsku a ktorý patrí k nemnohým organizáciám, ktoré boli a sú permanentne v Afghanistane, sedia uznávaní bývalí politici a funkcionári. Ex-Interpol šéf Raymond Kendall patrí k nim, alebo bývalý kanadský minister zahraničia Lloyd Axworthy, kanadský nositeľ Nobelovej ceny za chémiu John Charles Polanyi, alebo Massimo Barra, viceprezident talianskeho Červeného kríža.

Že je situácia vážnejšia, než sa snažia presvedčiť NATO-m vedené Isaf-jednotky v zhode s kábulskou vládou ukazuje iný detail: americká armáda chce okolie Kábulu silnejšie chrániť pred pribúdajúcimi útokmi islamistických bojovníkov. V provinciách susediacich s Kábulom južne a západne, bude umiestnená jedna brigáda. Naviac bude do východne ležiacej provincie Kunar vyslaný jeden prápor. Posilnenie zahŕňa cca 4000 vojakov.
Podľa informácií „New York Times“ sa zvýšil počet útokov vo Wardaku od minulého roku o  58 %, v Logare o 41 %. USA tvoria cca 33.000 z celkového počtu 60.000 medzinárodných vojakov v Afghanistane, v nasledujúcich mesiacoch má na žiadosť Isaf dostať ďalších 20.000 vojakov rozkaz k pochodu na Hindukuš.

 


Taliban weiten ihren Einfluss in Afghanistan aus
http://www.welt.de/politik/article2846266/Taliban-
weiten-ihren-Einfluss-in-Afghanistan-aus.html

 

© 2003 - 2009 www. prop. sk | Materiály z tejto stránky je možné kopírovať len s uvedením odkazu na túto stránku | When reproducing our materials in whole or in part, reference to prop.sk must be made.| 

 

Sitemap