PROTIPRUDU.INFO :: INTERNETOVÝ SPRAVODAJ
 
 

Slovensko – maďarské „vyrovnanie“?

rubrika: slovensko 2008

 

 

 

         Máme za sebou rokovanie v Parlamente k učebniciam pre maďarské školy, ktoré údajne skončilo kompromisom (uvidíme ako nadlho!). Koalícia sa na riešení problému nezhodla a Smer absolvoval „spanilú jazdu“ spolu s opozíciou. Prizvaní politológovia tvrdia v médiách, že je to pozitívny príspevok Slovenska k riešeniu problému. Nikto sa ale nepozastavuje nad tým, kde sú pozitívne príspevky maďarskej strany. Skôr je mi bližší názor, že problém s učebnicami má odviesť pozornosť od omnoho závažnejšieho problému s účasťou poslancov SMK na Fóre poslancov Karpatskej kotliny, čo je vážny politický problém, o etickom zbytočne hovoriť!

SMK nepochybne využíva servis maďarskej vlády a Parlamentu k presadzovaniu svojich požiadaviek tým, že ich prostredníctvom Maďarska internacionalizuje. Maďarské štátne orgány naopak, používajú maďarské etnické strany v okolitých krajinách na predkladanie požiadaviek v záujme svojich dlhodobých strategických plánov v strednej Európe.   

Slovensko dlhodobo podcenilo cielavedomosť maďarskej strany, ísť neochvejne za svojimi cieľmi. Dodnes nenašlo recept pre protiofenzívu na medzinárodnom fóre, ktorá by jasne poukázala, kto má v menšinovej politike maslo na hlave.

Prečo neprejavujeme viacej záujmu o zdecimovanú slovenskú menšinu v Maďarsku, pokiaľ je tam ešte zopár ľudí, ktorí by sa s našou oficiálnou podporou dokázali efektívnejšie domáhať svojich práv, ktoré majú údajne v Maďarsku garantované?

Nezaregistroval som v komentároch zo stredajšieho rokovania predsedu NR SR p. Pašku so svojou maďarskou kolegyňou (avízovaná tlačová konferencia sa nevysielala), že by sa dožadoval minimálne naplnenia záväzkov Maďarska ku svojim menšinám, vrátane tej slovenskej, ani o promptné odstránenie úradných prieťahov maďarských orgánov vo veci výstavby nového Slovenského domu v Mlynkoch! Nie je teda žiadny div, že sa Maďari cítia ako na koni. Ak je výsledkom len to, že sa zídu príslušné komisie, tak to veľké terno pre nás nie je!

Preto môže Ferenc Gyurcsány bezostyšne predložiť Slovensku neakceptovatelné požiadavky a po ich odmietnutí, zrejme zasa rovnaké, iné. Naše stanoviská k nim, budú v Bruseli vykladať ako proti-menšinovú politiku, ktorá je Slovensku vlastná. Pokiaľ sa nám nepodarí preniesť „bojište“ na územie protivníka, nemáme šancu.

Pokiaľ sa budeme presvedčovať o našej pravde len medzi sebou, na Slovensku, je každé snaženie kontraproduktívne. Podľa údajov maďarskej tlače operuje v Maďarsku a zrejme nielen tam, až 7 maďarských tajných služieb! Zorganizovať podobnú provokáciu, aká bola na futbalovom stretnutí v Dunajskej Strede je zrejme maličkosť.

Zvlášť vtedy, keď je v nich množstvo starých kádrov, ktoré slúžia práve tomu, kto je pri moci, prípadne tomu, kto na ňu vážne ašpiruje. Poukázal snaď niekto u nás na to, že velitelom Maďarských gárd je bývalý plukovník výsadkárov a syn veliteľa komunistických maďarských ľudových milícií ? Nie je to len potvrdenie toho, že ídea „maďarstva“ nie je obmedzená politickými bariérami a dokonca ani konfesijnými a trvá kontinuálne cez všetky režimy!

Zaujímavé je, že napriek množstvu verejných (zatiaľ) verbálnych a mediálnych útokov maďarských pravicových radikálov na maďarskú židovskú komunitu, sa v Európe, ani v USA nič nedeje! Žiadne tlaky a demarše maďarskej vláde na urýchlené prijatie efektívnych protiopatrení. Zato krivý pohľad na bratislavského rabína sa medializuje a odsudzuje o dušu!

Je prinajmenej komické, ak nie tragické, keď maďarskí socialisti obhajujú ako ústavné, demokratické práva svojich občanov na zhromažďovanie, združovanie a vyjadrovanie názoru a slovenskí socialisti zdôrazňujú promptné zavádzanie represií voči inak zmýšľajúcim vo svojej krajine ako zásluhu, ktorú by zrejme mala Európa kvitovať. Výsledok však bude taký, že Európa nakoniec ocení minimálne ústupky, ku ktorým sa naveľa odhodlajú maďarské ústavné orgány.

Chlácholenie niektorých našich politikov, že veď sme v EÚ a NATO, preto sa nič nemôže stať, je tvrdenie, ktoré stojí na vode. Vyhlásenia maďarských politikov, jedno z ktorej strany, o tom, že ich vzorom je kosovské riešenie, by sa nemalo brať na ľahkú váhu. Môže sa stať, že dlhodobá ambícia Maďarska, vydávať sa za regionálneho hegemóna, sa bude niekomu hodiť. Predsedensy z nie tak dávnej európskej minulosti by nás mohli poučiť, ak sa poučiť chceme.

     


Juraj Borský  

 

© 2003 - 2009 www. prop. sk | Materiály z tejto stránky je možné kopírovať len s uvedením odkazu na túto stránku | When reproducing our materials in whole or in part, reference to prop.sk must be made.| 

 

Sitemap