:: www.prop.sk
:: www.protiprudu.info
CITÁTY
 

Když hebronští osadníci vyrazili ven – na pogrom

rubrika: blízky východ 2008

 


Prosinec 5, 2008
Nevinná palestinská rodina čítající asi dvacet lidí. Až na tři muže jsou to samé ženy a holčičky. Kolem nich několik desítek maskovaných Židů, kteří je chtějí zlynčovat. Pogrom. To není hříčka se slovy nebo nějaký dvojsmysl. Maskovaní muži nejprve zapálili prádlo sušící se na předním dvorku a pak se pokusili zapálit i jednu místnost v domě. Ženy křičí o pomoc, Alláhu Akbar. Sousedi jsou ale příliš vystrašení, aby se přiblížili k domu, který je obklíčen bezpečnostní službou z Kirjat Arba. Její příslušníci nadávají novinářům, kteří se snaží události zdokumentovat.

Nářek letí vzduchem, stejně jako kameny, kterými maskovaní muži zaházeli dům Abú Saáfa-novy rodiny. Přítomným novinářům, kteří si už na podobné události dávno zvykli, trvalo jen pár vteřin, než si uvědomili, že už nemohou stát stranou. Vběhli do domu a zachránili životy lidí uvnitř. Mozku trvalo minutu dvě, než si plně uvědomil, co se tu odehrává. Ženy a děti neutišitelně pláčí, na jejich tvářích se zračí hrůza z neodvratné smrti. Děkují novinářům za své životy. Kameny dopadají na střechu domu, do oken i na dveře. Plameny pohltily jižní vchod do domu. Zepředu kameny bombardují dům maskovaní muži. Okna jsou vybitá a děti vystrašené. Lidé okolo se tváří jako na rockovém koncertu. Jsou tu stovky židovských svědků, kteří s velkým zájmem sledují, jak se vše vyvíjí, a ještě k tomu radí rozběsněným židovským mladíkům, jak by se té rodině dalo ublížit co nejvíc. A policie nikde. Ani armáda.

Deset minut předtím, když byly bezpečnostní složky zaneprázdněné rozháněním demonstran-tů u Domu sváru v Hebronu, se z vádí, které odděluje Kirjat Arba od Hebronu, začal valit černý kouř. To, co se právě začalo odehrávat kousek od Kirjat Arba, z jakéhosi důvodu nikoho z důstojníků policie ani armády nijak zvlášť neznepokojilo. Každý mohl na vzdálenost několika set metrů vidět, jak se desítky útočníků snaží vylézt na střechu Abú Saáfanova domu. A o chvíli později už bylo dokonce jasné i to, že uvnitř jsou lidé.
Rychle jsem přiběhl do vádí a narazil jsem na tři vojáky. „Co po mě chceš? Jsme jen tři na celý tenhle sektor,“ řekl mi jeden z nich a rukou mávl k údolíčku.

„Přivolejte vysílačkou pomoc,“ odpověděl jsem, ale on namítl, že vysílačku nemají. Skupina novinářů dorazila k domu. Dilema. Co máme dělat? V dohledu žádní vojáci ani policisté a židovští výtržníci se zrovna rozhodli, že si novináře vezmou na paškál. Zavolali jsme bezpečnostní službu do Kirjat Arba a zabránili lynči. Dům už byl ale mezitím obklíčen, aby se zabránilo příjezdu „palestinské pomoci“.

Dům je zničený a v tvářích dětí je čitelný strach. Jedna z žen, Džihád, se svíjí na zemi napůl v bezvědomí. Její syn drží v ruce tyč a připravuje se na okamžik, kdy se bude muset útočníkům postavit tváří v tvář. Tahana, jedna z dcer, se ne a ne uklidnit: „Podívejte se, co udělali s domem! Jen se podívejte!“
Naše fotografka Tess se z toho všeho rozpláče. Nejsou to ale slzy strachu. Je to hanbou, hanbou při pohledu na to, co se stalo, hanba za to, co provedli mladíci, kteří se označují za Židy. Hanba za to, že s nimi sdílíme stejnou víru.

V pět hodin a pět minut odpoledne, asi hodinu poté, co útok skončil, přijíždí speciální policejní jednotka, aby rozehnala dav maskovaných mužů. Členové rodiny se nedokážou uklidnit. Když odcházíme z jejich domu, slyším, jak jeden z osadníků křičí na policisty: „Nacisti! Hanba vám!“ Opravdu. Hanba vám.


Avi Issacharoff, Haarec
http://www.czechfp.cz/site/?p=3932

 

© 2003 - 2009 www. prop. sk | Materiály z tejto stránky je možné kopírovať len s uvedením odkazu na túto stránku | When reproducing our materials in whole or in part, reference to prop.sk must be made.| 

 

Sitemap