PROTIPRUDU.INFO :: INTERNETOVÝ SPRAVODAJ
 
 

Jánošík znova na háku

Rubrika: slovensko 2008

 

 

 

Dosť dlho, pridlho sme si vystačili s jedným jediným národným hrdinom - Jurajom Jánošíkom. Všetkých ostatných, súcich na tento post, sme si na strastiplnom putovaní dejinami stihli pošpiniť, prehodnotiť, prekádrovať a prenasledovať, odhodiť ako zbytočnú záťaž na ceste k lepším zajtrajškom. Nečinili sme tak vždy z vlastnej vôle, ale takpovediac na želanie iných, cudzích, mocnejších, ktorí veľmi dobre vedeli, na čom stojí a padá národné sebavedomie. Na rane boh vždy a dodnes sú vodcovia a otcovia národa. Stačí vysloviť meno, dve a hneď' je oheň na streche. Hneď vyskočia tiene podozrenia, apriórneho odsudzovania, div nie politickej krízy doma a pošramotenie povesti Slovenska v zahraničí.
...
Vráťme sa však k nášmu zbojníckemu kapitánovi. Predovšetkým treba povedať, že nejde o národného hrdinu. Prívlastok národný je na tú dobu a na vtedajšiu úroveň  národného povedomia nenáležitý. Jánošík je hrdina ľudový. Je výplodom ľudovej fantázie, povestí a legiend, ktoré sa postupne stávali inšpiračným zdrojom pre umeleckú tvorbu. Zbojnícke motívy sa dávno pred Jánošíkom i po ňom stali vďačnou látkou pre poéziu i prózu, výtvarné, hudobné, napokon i divadelné, filmové a celé audiovizuálne umenie. Jánošík je symbolom boja za slobodu a spravodlivosť.
...
Nedávno sme si pripomenuli 15. výročie vzniku Slovenskej republiky. Tej republiky, ktorej kuvici predpovedali veľmi krátky život. Doteraz sa ježia pri čo i len zmienke ojej pevných základoch a dobrých výhľadoch do budúcnosti. Slovenská štátnosť vraj nemala historické, ekonomické a kultúrne predpoklady pre svoju úspešnú existenciu. Ťažký splin za rozpadom česko-slovenskej štátnosti sa rozplynul. V národnom historickom povedomí máme však stále veľké medzery. Práve preto začiatkom tohto roku zazneli na zhromaždeniach k jubileu republiky slová jej najvyšších predstaviteľov o reálnych, historicky dôležitých skutočnostiach zo života starých Slovákov, kráľa Svätopluka i toho chýrečného zbojníckeho kapitána. A hneď bol zasa oheň na streche. Prví sa ozvali miškári slovenských dejín.

Militantne protinárodne orientovaní publicisti, humoristi a hororisti, ako aj ponovembroví režimistickí historici. Tí všetci spoločne držia basu s dnešnou politickou opozíciou. Tí sú odhodlaní vykastrovať všetko, čo je národné a slovenské. Nedbajú ani na to, že plachtia proti vetru. Starých Slovákov neuznávajú, ale starých Cechov či Maďarov áno. Neopovážia sa proti nim ani ceknúť. Ba ani proti koňovi sv. Václava, či toho vyštafírovaného arpádovského tátoša. Znepokojuje ich predstava sochy kráľa Svätopluka na koni. A na čom by asi mal sedieť? Na českom levovi, či na krídlach vtáka turula?
S Jánom Bottom sa spýtajme: Jánošík, junošík, kde je tvoj palošík? A pripojme ešte dva verše:

Od Tatier k Dunaju ľudia si šepkajú:
Ber, pane, tie dane, však príde rátanie.

 


Jozeb Bob, Literárny týždenník, 13.2. 2008, krátené

Diskusia:

 

© 2003 - 2009 www. prop. sk | Materiály z tejto stránky je možné kopírovať len s uvedením odkazu na túto stránku | When reproducing our materials in whole or in part, reference to prop.sk must be made.| 

 

Sitemap