:: www.prop.sk
:: www.protiprudu.info
CITÁTY
 

Go East  – Peking volá prepustených bankárov

rubrika: bez prekladu 2008

 

 

Prejavuje sa nový trend: prepustení top-bankári z USA a Európy nachádzajú nový domov v Číne. Rozvíjajúca sa super mocnosť chce čoskoro hrať vo finančnom sektore dôležitú úlohu.

Predtým to bolo zvolanie »Go West«, ktorý sľuboval úspech, dobýjanie a dobrodružstvo. Tento slogan bol v 19. storočí výrazom americkej doktríny »Manifest Destiny« (»zrejmé, neodvratné predurčenie«). Newyorský novinár John L. O'sullivan zvýraznil tento pojem v roku 1845 v jednom článku v Democratic Review, v ktorom napísal, že je »zrejmé neodvratne predurčenie národa sa rozširovať a kolonizovať celý kontinent, pretože prozreteľnosť nás predurčila k vývoju veľkého experimentu slobody a k spolku zjednotených suverénov«.

Avšak Amerika je na zostupnom konári. Z jej bývalej veľkosti zostali len ruiny – priateľské spomienky na čas, v ktorom bol kontinent Non-plus-ultra, kde sa vyrábali talenty, ktoré vystupovali ako hviezdy na politickom a hospodárskom nebi. Bol to čas, kedy všetko, čo prichádzalo zo Štátov, bolo obklopené zvláštnou značkou. Nový prezident Barack Obama prijal dedičstvo, kde pri všetkých jeho snahách o »zmenu« spôsobí len zmenu, ktorú história beztak predpokladá.

Teraz sa ozýva nové volanie: »Go East«.Najprv platí v prvom rade pre bankárov. Potom, čo závratné kariéry množstva investičných bankárov a burzových maklérov v New Yorku a Londýne náhle končia a mnohí sa obávajú o svoju budúcnosť, znamená to pre nich »Na Západe nič nového – na Východe ale pekne«.

Podľa odhadov môže finančná kríza v New Yorku a Londýne stáť tisíce z nich prácu, medzi nimi aj mnohých špičkových odborníkov, ktorí právom, či neprávom boli prepustení ako obetné baránky. Aj v Nemecku je investičné a bankárske prostredie v ťažkej kríze. Pre top-manažérov bánk, ktoré sa uchýlili pod záchranný dáždnik štátu, to znamená, že ich ročné príjmy budú „obmedzené“ na 500.000 . Americký sen o neobmedzenej expanzii a veľkosti, ktorý sa rozšíril aj v Nemecku, je dosnívaný.

Teraz sa črtá záchranná perspektíva: rozvíjajúci sa finančný svet Číny potrebuje súrne expertov, predovšetkým vo finančnom sektore. Čína ráta s tým, že kríza vyženie rýchlejšie ako bolo predpokladané, dôležitosť Šanghaja ako finančného centra.
Čína je z viacerých hľadísk atraktívna. Peking disponuje s viacej ako 1,9 biliónmi devízových rezerv a je tým vo výbornej pozícii na svetovom trhu. »Momentálne má Čína všetky karty v rukách – a všetky americké rezervy« hovorí v Spiegel-Online Linda Stewartová z kancelárie pre „lov top-odborníkov“ Epoch v Bostone.


Autorka: Brigitte Hamann
Go East – Peking ruft entlassene Banker
http://info.kopp-verlag.de/news/go-east-peking-ruft-entlassene-banker.html

 

© 2003 - 2009 www. prop. sk | Materiály z tejto stránky je možné kopírovať len s uvedením odkazu na túto stránku | When reproducing our materials in whole or in part, reference to prop.sk must be made.| 

 

Sitemap