:: www.prop.sk
:: www.protiprudu.info
CITÁTY
 

Castro chce stretnúť Obamu na Guantaname

rubrika: bez prekladu 2008

 

 

Kubánsky prezident vo svojom prvom interview v jednom zahraničnom médiu po desaťročiach: pravidelné kontakty s americkou armádou od roku 1995


Americkému hercovi a novinárovi Seanovi Pennovi sa podarilo to, o čom mnohí jeho kolegovia snívajú: po sprostredkovaní argentínskeho filmára Fernanda Culichina mohol krátko pred americkými prezidentskými voľbami urobiť rozhovor s Raulom Castrom.

Brat Fidela Castra nie je bežne k dispozícii zahraničným médiám. V sedemhodinovom rozhovore rozprával Castro, že kubánske vedenie veľmi pozorne sledovalo americký volebný boj: predovšetkým boli analyzované staršie prejavy oboch kandidátov pred exilovými Kubáncami v Miami. Nového prezidenta Baracka Obamu by Raul Castro rád stretol. Pretože však považuje tradíciu, podľa ktorej latinsko-americkí predstavitelia čo najskôr po nastúpení úradu putujú do Washingtonu, za nefér, navrhuje preto neutrálne miesto stretnutia. Mimoriadne vhodné pre to sa mu zdá kontroverzný zajatecký tábor Guantanamo na juhovýchode ostrova. Pri svojom návrate domov, by si mohol Obama zobrať hneď aj americkú zástavu, ktorá tam v súčasnosti veje, vtipkoval Raul.

Veľká časť interview sa točila okolo tejto základne, kde sa od r.2002 zadržiavajú podozriví z terorizmu: Castro spomenul, že od r.1995 sa uskutočňujú pravidelné stretnutia medzi kubánskymi a americkými  armádnymi činiteľmi, na ktorých sa zúčastňujú aj zástupcovia ministerstva zahraničia USA. Pri týchto rozhovoroch, ktoré podľa Raula sa konajú každý tretí piatok mesiaca, striedavo v a mimo základne, sa však preberajú témy, ktoré sa týkajú výlučne vojenskej základne.

V prípade, že by došlo k stretnutiu s Obamom, chce Castro tlačiť predovšetkým na normalizáciu obchodných vzťahov medzi oboma štátmi a odstránenie cestovných obmedzení: Tým by sa mohli rozvinúť opatrenia na znovuvýstavbu po troch ťažkých veterných smrštiach, ktoré postihli ostrov v nedávnej minulosti. V protiťahu by si Raul vedel predstaviť účasť amerických firiem na sprístupnení prednedávnom objavených zásob ropy pred kubánskym pobrežím.

Pritom by sa americké  koncerny nemuseli obávať znárodnenia, ako v roku 1960: napokon kubánske obchodné právo chráni zahraničných investorov.
O svojom vzťahu k svojmu staršiemu bratovi Fidelovi, ktorý mu vo februári odovzdal moc, Raul nerozpráva: vraví len, že ho ihneď po skončení interview zavolá, a bude ho informovať o obsahu rozhovoru.


(bed/derStandard.at/3.12.2008)
Castro will Obama in Guantanamo treffen   
http://derstandard.at/druck/?id=1227287669256

 

© 2003 - 2009 www. prop. sk | Materiály z tejto stránky je možné kopírovať len s uvedením odkazu na túto stránku | When reproducing our materials in whole or in part, reference to prop.sk must be made.| 

 

Sitemap