PROTIPRUDU.INFO :: INTERNETOVÝ SPRAVODAJ
 
 

Ako sa dá vypiť more

Rubrika: Slovensko 2008

 

 

            V našom článočku bude hlavnou témou náboženstvo v podaní jedného pokrokového časopisu. Nebude preto od veci, keď začneme trošku odľahčene.
Ešte za čias studenej vojny sa rozprával vtip o tom, ako Američania vyškolili superšpióna na činnosť v ZSSR. Po dlhých rokoch školenia všetko ovládal dokonale - od šifrovacích algoritmov, cez streľbu, karate, až po pitie vodky. A najlepšie zo všetkého ruštinu, vrátane všetkých lokálnych prízvukov a nárečí. Lenže neodhaliteľného agenta hneď po vysadení, na samom začiatku, mužíci v krčme odhalili. „Ty ne naš!“ Keď sa ich po veľkej pitke nechápavo pýtal, ako to mohli zistiť, dostal odpoveď: „Veď ty čórnyj!“

            Niečo podobné sa prihodilo aj nášmu konzervatívnemu, pravicovému a hlavne kresťanskému časopisu .týždeň. Novinári a prispievatelia tohto časopisu, podobne ako Lenin, ktorý mal najprogresívnejšiu paralýzu na svete, sú zase tí najpokrokovejší konzervatívci na svete. Celý časopis, presne ako voľakedy „Československo“ (čo je ináč hlavnou témou tohto „slovenského“ časopisu), je podľa nich samých „baštou prepevnou“, tak kresťanstva ako aj konzervativizmu.

            Že je to všetko propaganda pre naivných, ukázali už viackrát. No hádam najdokonalejšie sa preriekli v úvodníku čísla 47/2007. Asi ako náš super agent – už svojou podstatou. Najsamprv nám na pár riadkoch vysvetlili jediný správny názor na odluku cirkvi od štátu. Pekne, stručne, ani taký lektor na VUML by to nezvládol šikovnejšie. Za zmienku stojí už to, že je to štylizované v množnom čísle. Staré spôsoby sa tak ľahko nestratia. My. (Možno to malo znamenať: ja a tí, čo ma platia.) No to najkrajšie, najsýtejšie priznanie farby je v tejto vete o kresťanstve: „Musí sa presadiť v rovnej, slobodnej súťaži s inými životnými štýlmi, s inými hodnotami, s inými vierami.“ Kto by to bol povedal. Životný štýl a slobodná súťaž. A toto nám vravia naši „kresťanskí konzervatívci“. Skoro mi zaskočilo.

            Ako kontrast uvediem, čo o Bohu a náboženstve napísal vyhlásený ateista a bojovník proti náboženstvu, Friedrich Nietzsche: „Kam sa podel Boh? Čo sme spravili? Vypili sme more? Čo to bola za špongia, ktorou sme zotreli celý horizont okolo nás? Ako sme len mohli zotrieť túto pevnú líniu, na ktorú sa vzťahovali všetky línie a mierky, podľa ktorej stavali všetci stavitelia života?(...) Aj keď sa ešte opájame životom a svetlom, zdanlivo ako doteraz, nie je to zároveň svetlo a iskrenie hviezd, ktoré už vyhasli? Ešte nevidíme svoju smrť, svoj popol a to nás klamne necháva veriť, že my sami sme svetlo aj život. (...) Aj svetlo potrebuje čas, aj smrť a popol potrebujú čas!“

           Evidentne, pre našich progresívnych konzervatívcov nie je problémom vypiť aj more. Akurát, že sa im potom začalo čkať a vypustili z úst aj to, čo nechceli. Akéže perspektívy, hĺbky, gravitácia či horizonty, more a svetlo hviezd - životný štýl a slobodný trh! Boh od Armaniho! Veď keď pre fundamentalistov ekonomickej pravice je všetko tovar - od ponožiek až po umenie, tak prečo nie aj náboženstvo? Blahoslavený trh nás spasí! Ešte šťastie, že naša československá neokominterna to prispatým Slováčikom vie rozsvietiť, ináč by sme zostali tmársky zadubení aj naďalej.

            Ale keďže uznávame Cicerovo „Nihil humani a me alienum puto“, skúsme chvíľu pokračovať v predstavách našich „konzervatívcov“. Nezaškodí, keď nám trochu plastickejšie vystúpia princípy ich duchovného sveta a názory. Len si predstavme, ako vychytené reklamné agentúry začnú chŕliť záplavy vtipných sloganov. Každá cirkev a náboženské združenie si postupne dajú vyrobiť  kompletné kampane na mieru. Súkromné televízie sa budú predbiehať v predstavovaní aj tých najobskúrnejších siekt, no všetkých tromfne STV programom „Slovensko hľadá superkňaza“. Samozrejme, hneď na začiatku by zasiahol protimonopolný úrad. Katolíckej cirkvi by zakázal akúkoľvek kampaň, pretože by mohlo hroziť, že na Slovensku by získala monopolné postavenie. KBS by to prijala s veľkou úľavou a povďakom - aspoň by sa mohli otočiť na druhý bok a spať ďalej, tak, ako to majú doporučené.

            Luteráni, u nás najmä po roku 1944 známi ako spoľahliví spolupracovníci tých najväčších kliesniteľov pokroku, možno opäť stavia na progres a politicky korektných budú lákať na to, že možno sa už onedlho dočkajú aj antidiskriminačných farností, ktoré budú viesť kňažky aj so svojimi lesbickými partnerkami. To už by bol životný štýl! To by sme sa dostali priam na výslnie Európy! Veď v Bratislave už je v štvrti, ktorá je vnímaná ako protestantská, zriadené novučičké Erotic City. Len neviem, či je to „enem pro nás a pro naše dítky“, alebo je poňaté viac ekumenicky.

            Mám taký pocit, že aj samotný .týždeň už začal  v tomto smere pracovať, lebo hneď v čísle 49/2007 máme kazateľa Cirkvi československej husitskej. Okrem nenápadnej vlastnej propagácie nezabudol v článku „Hitlerova teológia“ mimoriadne kultivovaným slovníkom, hodným kňaza, spomenúť, že najviac ho trápi nacionalizmus. Samozrejme, nie ten správny, čo má v názve jeho cirkev, ale ten pre volov, slovenský.

            Ale poďme ďalej do pestrého sveta businessu a reklamy. Už sa teším, ako nejaký kreatívny pracovník vymyslí pre buddhistov slogan, že zaručia nirvánu určite prázdnejšiu ako máme peňaženky pred výplatou. Hinduisti by zase svojou tisícorukou bohyňou Tarou, ako aj štvorrukým Šivom v šikovnej kombinácii s reklamou na pracie prášky určite oslovili naše gazdinky. Podľa duchovného konceptu .týždňa by zase medzi technickejšie založenými chlapmi mohli lámaistickí mnísi propagovať svoju najnovšiu sériu modlitebných mlynčekov, ktoré svojim zrýchlením z nuly na sto obrátok za tri sekundy prekonajú aj Ferrari. Jehovisti by mohli poriadať šachové turnaje pre mládež a každý, kto dá šach-mat vežou, dostane bezplatné predplatné Strážnej veže na desať rokov. Ďalšie sekty by šikovne pomiešali všelijaké orientálne atrakcie a mohli by verbovať napríklad ponukou, že každému iluminovanému jedincovi zabezpečia levitáciu do výšky troch metrov, s prídavným motorčekom aj do desiatich metrov, čo pri súčasných cenách energií a taxíkov by mohlo byť celkom atraktívne. Možno šintoisti, vzhľadom na celkovú neinformovanosť, by to mali trochu ťažšie, no netreba zase podceňovať japonských manažérov.

            Ale nielen samotní manažéri či reklamné agentúry by udávali tón, značne by vzrástla aj osobná aktivita. Takí židia by sa napríklad overenou šepkanou propagandou mohli sústrediť na vrstvu ženatých mužov, ktorým by nenápadne pripomenuli, že do synagógy ženy nechodia. Pre moslimov by  sa zase hlavnou cieľovou skupinou stali slobodní mládenci s ich klasickými predstavami raja. Hoci by dosť tušili, že u slovenských žien, s ohľadom na ich príslovečnú krásu ale aj samoľúbosť, by s predstavou zahaľovania veľmi nezabodovali – no určite by nezabudli pripomenúť, o koľko by sa mohol zvýšiť obrat a zamestnanosť v textilnom priemysle. Ani hlásatelia kultu voodoo, najmä pri súčasných cenách kuracieho mäsa, by neboli celkom bez šancí. Len si predstavte plné stánky figúriek Fica, Dzurindu, Mečiara, Čarnogurského, Tomanovej, Slotu - a stačí malé pichnutie špendlíkom...

            Predpokladám, že jedine Indiáni by veľmi nepropagovali svoje náboženstvo a s ním spojený odchod do Večných lovísk. Jedny loviská im už bledé tváre vybielili dohola, a tak aspoň po smrti by si nejaké chceli užiť sami.
Nuž, a takto „veselo“ by sme mohli pokračovať donekonečna, no myslím si, že dosť bolo toho tanca na črepinách vzácnych nádob, tak drahých celému ľudstvu. Ale na predstavu o tom, čo si niektorí ľudia predstavujú pod pojmom náboženstvo, kresťanstvo a ako sa z neho snažia vyrobiť práve tie bezcenné črepiny, ktoré sa nedajú ničím naplniť, by to mohlo stačiť.

P.S. A odpoveď na otázku v názve, ako sa dá vypiť more, by mohla znieť: keď z neho spravíme coca-colu.


Ján Lutevský

Diskusia:

 

© 2003 - 2009 www. prop. sk | Materiály z tejto stránky je možné kopírovať len s uvedením odkazu na túto stránku | When reproducing our materials in whole or in part, reference to prop.sk must be made.| 

 

Sitemap